Vasarai įsibėgėjus Utenos darbdavius užplūdo dirbti norintis jaunimas (I dalis)

Back

Utenos verslo informacijos centras nuo šių administruoja Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią inicijavo Utenos rajono savivaldybė. Sėkmingai veikianti programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo jau 78 nepilnamečiams jaunuoliams, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą 14-17 m. amžiaus asmenį gauna iki 400 Eur siekiančias kompensacijas. Nusprendėme pasidomėti, kokiomis nuotaikomis gyvena įmonės ir kaip sekasi jų naujiesiems darbuotojams. Pradedame straipsnių ciklą, kuriame supažindinsime su Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programos dalyviais – jaunimą padirbėti vasarai priėmusiomis įmonėmis bei vasaros atostogas į darbą iškeitusiais mokinias.

Nuo šių metų liepos mėnesio Utenoje veikiančio grožio ir SPA centro „Tilia“ klientai maloniai nustemba, kai juos pasitinka itin jaunas veidas. Tai būsima Utenos Adolfo Šapokos abiturientė, septyniolikmetė Gerda Šaltytė, kurios oficialios pareigos šiame centre – kirpėjos asistentė. Mergina neslepia, jog per ganėtinai trumpą laiką jau spėjo išbandyti įvairias užduotis: prižiūrėti terapinius kambarius, padėti kirpėjoms, dirbti su dokumentais, atlikti uteniškiams dar itin egzotiškai atrodančią paslaugą – pinti afrikietiškas kasytes.

Vos įžengus į raminančią grožio ir SPA centro centro „Tilia“ aplinką mus pasitinka žaviai besišypsanti Gerda ir šio centro direktorė Lolita Trinkūnienė. Pašnekovės mums aprodo druskų kambarį, kur šiandieną pluša jauniausia šio centro darbuotoja. Atradusios laisvą minutę, mergina ir šios įstaigos direktorė sutiko pasidalinti savo vasaros patirtimis.

„Kokį gi darbą dirbi grožio centre ir SPA centre „Tilia“?“, - Utenos verslo informacijos centro specialistai pasiteiravo vasarą čia dirbančios Gerdos.

Esu kirpėjos asistentė, taip pat šiuo metu dar prižiūriu druskų ir saulės terapijos kambarius, pinu afrikietiškas kasytes.

Ar jau spėjai įgauti kolektyvo pasitikėjimą būdama jauniausia grožio centro darbuotoja?

Jau nuo šiandien pati esu atsakinga už vieną iš terapijos kambarių: palydžiu klientus, papasakoju jiems apie atpalaiduojamas ir gydomąsias savybes, paruošiu kambarį procedūroms.

Įstaigoje dirbi ganėtinai neseniai. Ar užteko laiko perprasti visas darbo subtilybes?

Darbą perpratau nesunkiai. Koletyvas išties malonus, priėmė šiltai, tad tikrai buvo nesunku iš jų mokytis.

Kaip atrodo tavo aštuonių valandų per dieną darbo diena?

Atrodo įvairiai: kartais darbų mažiau, o kartais vos spėji suktis. Viskas priklauso nuo to, kiek mūsų būna tądien. Jei kam prireikia pagalbos, uoliai skubu kolegėms padėti. Rutinos čia nėra – kasdien vis kažkas naujo: nuo darbo su dokumentais iki afrikietiškų kasyčių pynimo.

Dirbi pagal jaunimo integracijos į darbo rinką programą. Kaip pavyko atrasti, jog būtent „Tillia“ ieško jauno darbuotojo vasarai?

Tiesą pasakius, skelbimą atsitiktinai radau socialiniame tinkle Facebook. Utenos verslo informacijos centro Facebook paskyroje buvo pasidalinta, kad „Tillia“ ieško darbuotojo būtent pagal šią programą. O toliau viskas atrodė paprastai: paskambinau, susitariau, atvykau į darbo pokalbį ir man pasisekė.

Tai yra tavo pirmasis darbas gyvenime, tačiau prieš jį turėjai dar vieną išbandymą – pirmąjį darbo pokalbį. Ar jaudinaisi prieš jį?

Taip, tikrai buvo jaudulio, nežinojau, kaip reikės elgtis ir ką pasakyti. Tačiau įsitikinau, kad nervinausi be reikalo – įstaigos direktorė labai maloni, šiltai pabendravome.

Į šią darbo vietą kandidatavo dešimtys jaunuolių. Kaip manai, kodėl „Tillia“ pasirinko būtent tave?

Savo CV ir darbo pokalbyje nurodžiau, jog moku išskirtinį dalyką – pinu afrikietiškas kasytes. Norėjau išsiskirti iš kitų kandidatų ir pamaniau, kad šis bruožas padės man būti pastebėtai. Iš kur išmokau pinti jas? Pati, praleidau nemažai valandų internete žiūrėdama įvairias pynimo pamokas.

Kodėl vasarą jaunimui yra naudinga padirbėti?

Labai naudinga, nes nešvaistai laiko, turi galimybę užsidirbti, įgauni patirties, būdamas jauno amžiaus jau turi ką įrašyti į savo CV.

O ką veiktum, jei vasarą neturėtum progos dirbti?

Tikriausiai būčiau namie... Tačiau Utenoje darbų yra. Kas labai labai nori, tikrai suranda.

Darbo patirtis būnant jaunam dažnai padeda geriau orientuotis profesiškai. Ar sieji savo ateitį su tomis paslaugomis, kurias teikia šis centras?

Dar nežinau, darbas čia įdomus, domina viską išbandyti, tačiau turiu metus pamąstymams. Kai įgausiu dar daugiau patirties, manau, tuomet galėsiu tvirčiau nuspręsti.

Minėjai, jog šį darbą susiradai per Jaunimo integracijos į darbo rinką programą, pagal kurią darbo skelbimai jaunimui buvo talpinami portale darbas.utena.lt. Ar būtų naudinga, jei tokia programa išliktų ir ateityje?

Žinoma. Šį darbą radau būtent per šį portalą, nes ganėtinai seniai esu ten užsiregistravusi. Labai gerai, kad tokia programa ir tinklalapis yra. Nežinau, ar būčiau kitaip sužinojusi apie šią darbo vietą...

„Tilia“ centro, teikiančio grožio ir sveikatinimo paslaugas, direktorė Lolita Trinkūnienė taip pat neslėpė džiaugsmo vasarą galėdama papildyti kolektyvą nors ir jaunu, tačiau atsakingu ir motyvuotu žmogumi.

Direktore, ar esate patenkinta savo naująja darbuotoja?

Esu labai patenkinta, man labai patinka tokios protingos merginos. Viską, ko paprašai – išdėlioti etiketes su kainomis, sutikrinti dokumentus, dezinfekuoti instrumentus, išvalyti druskų kambarį – ji padaro be priekaištų, nereikia kartoti dešimtis kartų. Tik labai gaila, kad afrikietiškų kaselių, kurias būtent Gerdos dėka įtraukėme į savo paslaugų sąrašą, žmonės dar nelabai drįsta pintis. Turėjome vieną klientę, tačiau augantį susidomėjimą naująja paslauga jaučiame. Žmonės rašo, klausia, tad, manau, ateityje Gerda dar tikrai atskleis savo sugebėjimus.

Ar įžvelgiate, kokios teigiamos naudos vasaros darbas turi nepilnamečiams jaunuoliams?

Manau, kad tai itin svarbu jaunimui. Vasaros darbas jiems padeda apsispręsti, ką norėtų daryti ateityje. Galbūt jaunuolis jau žinos, kad jis tikrai nenori dirbti šioje sferoje arba atvirkščiai. Praktiniai įgūdžiai realiame darbe visad yra žymiau naudingiau nei vien tik teorinės žinios ar pamatytas vaizdas.

Nors darbdaviai skundžiasi, kad vasarą, kai nuolatiniai darbuotojai dažnai išeina atostogauti, trūksta papildomos darbo jėgos, tačiau nenoriai padirbėti priima motyvuotus nepilnamečius. Kodėl jūs pasirinkote sudalyvauti šioje programoje ir ar norėtumėte tai pakartoti kitąmet?

Žinoma, norėtume. Mums tai labai gerai, kadangi vasarą mūsų centre yra pats darbymetis. Nemažai darbuotojų nori pailsėti, pavyzdžiui, terapinio kambario, kurį šiuo metu ir prižiūri Gerda, darbuotoja jau džiaugiasi atostogomis. Gerda ją puikiai vaduoja.

Ieškau darbo Darbdaviams