Vasarai įsibėgėjus Utenos darbdavius užplūdo dirbti norintis jaunimas (II dalis)

Back

Utenos verslo informacijos centras nuo šių metų administruoja Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią inicijavo Utenos rajono savivaldybė. Sėkmingai veikianti programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo jau 78 nepilnamečiams jaunuoliams, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą 14-17 m. amžiaus asmenį gauna iki 400 Eur siekiančias kompensacijas. Nusprendėme pasidomėti, kokiomis nuotaikomis gyvena įmonės ir kaip sekasi jų naujiesiems darbuotojams. Tai jau antroji straipsnių ciklo apie šios programos dalyvius dalis.

17-metis Dominykas Šarakauskas motociklais domėtis pradėjo nuo mažens, buvo pastovus Utenoje įsikūrusio motociklų, motorolerių, keturračių serviso ir detalių parduotuvės UAB „Motorbike“ klientas. Iš Užpalių kilęs vietinės gimnazijos auklėtinis neslėpė noro vasarą padirbėti, o netikėtai pasitaikius puikiai progai nesudvejojo. Dažnai parduotuvėje besisukiojantį, smalsų ir darbo nebijantį jaunuolį pastebėjo UAB „Motorbike“ direktorius Egidijus Jancevičius, kuris ir pasiūlė vaikinui išbandyti jėgas vasarą dirbant įmonės servise. Pasinaudojant Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programos teikiama finansine lengvata įmonei tapo kiek paprasčiau į savo kolektyvą priimti nepilnametį asmenį.

„Gyveni ir mokaisi Užpaliuose. Ar nekyla problemų kasdien vykti į darbą Utenoje?“ – Utenos Verslo informacijos centro specialistai pasiteiravo įmonės mechanikamsšiuo metu talkinančio Dominyko.

Tikrai ne. Turiu A kategorijos vairuotojo pažymėjimą, kasdien į darbą važiuoju savo motociklu. Kadangi dirbu su tokiomis pačiomis transporto priemonėmis, nesunku ir pasiremontuoti, jei kas sugenda.

Užpaliai garsėja kaip ūkininkų kraštas. Ar nebandei vasarą ieškotis darbo būtent ten?

Darbo rasti kaime nėra sunku, turiu omenyje, trumpam laikui. Miestelyje nuolatos pasitaiko galimybių kam nors padėti ir užsidirbti pinigų, tačiau jei ketinčiau ieškoti ilgalaikio darbo, tuomet tai tikrai būtų iššūkis...

Dirbi įmonėje lygiai mėnesį. Kokios tavo pareigos?

Esu pagalbinis darbuotojas, padedu mechanikams, tačiau kasdien stengiuosi išmokti naujų dalykų. Jau galiu ir padangas permontuoti – kolegos išmokė.

Kaip atrodo tavo darbo diena?

Į darbą visuomet atvykstu kiek anksčiau. Kiekvieną rytą su kolegomis susirenkame, aptariame dienos darbus, tuomet man būna paskiriama užduotis. Dažniausiai įvyksta taip, jog prie jos tenka paplušėti gerą pusdienį – taip neprailgsta laikas. Pavyzdžiui, man patikimas motociklas: turiu gerai apžiūrėti, ar įtempta grandinė, permontuoti padangas, pakeisti oro filtrus ir kt.

Iš kur sužinojai, jog būtent „Motorbike“ ieško darbuotojo vasarai?

Aš jau anksčiau čia lankydavausi, pirkdavau įvairias detales motociklui. Iš vieno draugo, kuris pažinojo įmonės direktorių Egidijų, sužinojau, jog įmonė vasarai ieško darbininkų. Jaunimo informacijos centre išgirdau apie Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą Utenos rajone, o kai su Egidijumi pasitarėme ir išsiaiškinome, jog galėčiau vasarą padirbėti pagal programą, nieko nelaukiau ir nusprendžiau pabandyti.

Esi būsimas Užpalių gimnazijos vienuoliktokas. Ar daug tavo bendraamžių pavyko susirasti darbus? Ką veiktum, jei neturėtum galimybės padirbėti UAB „Motorbike“?

Dirbti šią vasarą nusprendė tikrai nemažai mano bendraklasių: keletas įsidarbino Vilniuje, kai kas dirba arčiau namų, Užpaliuose. Jei vasarą nedirbčiau, išbandyčiau save užsienyje arba dalyvaučiau Šaulių sąjungos stovyklose, kadangi esu šios organizacijos narys.

Nors laukia dar dveji metai gimnazijoje, tačiau tikriausiai jau svarstai, ką veiksi baigęs mokyklą. Ketini toliau mokytis?

Taip, norėčiau savo gyvenimą sieti būtent su šia sritimi. Dirbdamas „Motorbike“ jau įgavau patirties bei žinių apie darbą servise, kaip viskas čia organizuojama, kaip remontuojami skirtingų markių motociklai. Ateityje svarstau apie automobilių eksploatavimo ar elektronikos mokslus Kauno technologijų kolegijoje.

Nuo 2009-ųjųšioje srityje dirbantis bei servisą ir detalių parduotuvę „Motorbike“ Utenoje valdantis Egidijus Jancevičius teigia, kad Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa ypač naudinga mokiniams, kurie gali praktiškai patirti, ką reiškia dirbti konkretų darbą. Jis neslepė, jog kitais metais, atsiradus tokiam pačiam darbščiam jaunuoliui, taip pat sudarytų sąlygas išbandyti galimybes įmonės dirbtuvėse.

Ar norinčiųjų vasarai padirbėti sąrašas buvo ilgas? Galbūt net turėjote pasirengę specialių užduočių ar išbandymų jaunuoliams, norintiems dirbti?

Jokių specialių užduočių tikrai nerengėme – iš septyniolikmečio daug tikėtis tikrai beprasmiška. Nemanau, kad kažkuris iš mūsų, būdami 17-os ar 18-os metų amžiaus, mokėjome kažką daryti. Galbūt tik manėme, kad mokame viską. Tiesiog pasirinkau Dominyką – atrodė protingas, tvarkingas vaikis, stengiasi, neatsikalbinėja. Jei kažką padaro, tačiau suabejoja, visuomet atsiklausia, kviečia patikrinti, įsiklauso į pastabas. Tai didelis pliusas.

Ar manote, kad ši programa, skatinanti išbandyti save įvairiose įmonėse vasarą, padeda jaunuoliams pasirinkti ateities specialybę?

Manau, jog visos specialybės yra geros, įvairių specialistų reikia. Nėra problemos su nė viena specialybe, jeigu žmogus savo dalyką gerai išmano, vertina savo darbą. Ar žinote bent vieną specialybę, kurioje puikus savo srities specialistas neturėtų darbo? Taip nėra. Jei žmogus gerai išmano savo dalyką, tikrai geba prisitaikyti, galiausiai, šiek tiek persiorientuoti ir grįžti į darbo rinką.

Vis dėlto, kuri pusė, dalyvaudama šioje programoje, gauna daugiau naudos: darbdaviai ar jaunimas?

Daugiau naudos, manau, dirbdami patiria mokiniai. Darbdaviams tai sukelia kiek papildomų galvosūkių: turi aiškinti, mokyti, gaišti laiką, šalia jaunuolio bent jau pradžioje turi būti žmogus, kuris stebėtų, prižiūrėtų. Jaunimui tai duoda tikrai daug, jie supranta, kad darbas turi vykti ir ne viskas paremta vienu kompiuterio klavišo paspaudimu.

Ieškau darbo Darbdaviams