Vasarai įsibėgėjus Utenos darbdavius užplūdo dirbti norintis jaunimas (VI dalis)

Back

Utenos verslo informacijos centras nuo šių metų administruoja Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią inicijavo Utenos rajono savivaldybė. Sėkmingai veikianti programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo 89 nepilnamečiams jaunuoliams, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą 14-17 m. amžiaus asmenį gauna iki 400 Eur siekiančias kompensacijas. Nusprendėme pasidomėti, kokiomis nuotaikomis gyvena įmonės ir kaip sekasi jų naujiesiems darbuotojams. Tai jau penktoji straipsnių ciklo apie šios programos dalyvius dalis.

Šiais metais startavusia programa pasinaudojo ne tik miesto, bet ir rajono įmonės. Viena tokių – korpusinius baldus Kuktiškių miestelyje gaminanti UAB „Valdeta“. Įmonės direktorius Valentinas Biguzas teigia, jog baldžiaus specialybė visuomet išliks paklausi, nes baldai mus supa visur – namuose, darbe, viešosiose erdvėse. Nors technologijos tobulėja, tačiau baldų planavimas, kūrimas, įvairūs skaičiavimai – tai baldžiaus duona ir kol kas jai pamainos nėra. Vasarą, kai padidėja įmonės gamybos apimtys, „Valdeta“ ieško papildomų rankų. Deja, kaip teigia įmonės vadovas, kaime rasti papildomos darbo jėgos nėra lengva, todėl sužinojusi apie galimybę pasinaudoti Jaunimo integracijos į darbo rinką programos suteikiamomis galimybėmis „Valdeta“ nusprendė įdarbinti vietinį vaikiną, 17-metį Aleksą Dičių. Adolfo Šapokos gimnazijos auklėtinis džiaugiasi galimybe mėnesį padirbėti tame pačiame miestelyje įsikūrusioje įmonėje ir teigia, jog dirbti yra lengviau nei krimsti mokslus gimnazijoje.

„Įmonėje dirbi baldų surinkėjo padėjėju. Pareigos skamba išties rimtai. Su kokiomis kasdienėmis užduotimis susiduri?“ – VšĮ Utenos verslo informacijos centro specialistai paklausė Alekso.

Mano pagrindinė užduotis – padėti apdoroti visus produktus: laminuoti, kantuoti, gręžti skylutes, susukti korpusines detales, montuoti bėgelius.

Kaip atrodo tavo darbo diena?

Keliuosi anksti ryte ir 7 val. jau būnu darbe. Susitinkame su kolegomis, aptariame dienos planą, direktorius paskirsto užduotis ir kimbame į darbus. Kiekvieną dieną užduotys skiriasi, kolektyvas draugiškas, mėgstame pajuokauti, tad dirbti tikrai nenuobodu. Kartais, kai „spaudžia“ užsakymas, dirbti tenka tikrai daug ir greitai, bet nesiskundžiu. Man viskas patinka.

Kaimiškoje vietovėje darbo rasti tikrai nėra lengva. Kaip tu suradai savąją darbo vietą?

Anksčiau čia nedirbau, bet žinojau, jog mūsų miestelyje yra ši baldus gaminanti įmonė. Taip nutiko, jog su direktoriumi turime bendrą pomėgį – motociklus. Vieną kartą direktorius atsitiktinai prasitarė, jog susipažino su Utenos verslo informacijos centro vykdoma programa ir pasiūlė vasarą padirbėti. Be abejo, sutikau.

Dirbti su baldžių įrankiais ne tik atsakinga, kartais gali būti ir pavojinga. Ar pirmą darbo dieną nebuvo baisu?

Nebuvo, žinojau, kaip čia viskas atrodo, kokią techniką darbuotojai naudoja. O prie pačių rimčiausių staklių dirbti dar neturiu teisės, todėl pavojaus darbe tikrai nedaug.

Šiemet Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programoje iš viso sudalyvavo 89 jaunuoliai. Ar pačiam pavyko suderinti ir atostogas, ir darbą?

Taip, dar turėjau ir turėsiu šiek tiek atostogų - man pavyko suderinti poilsį su darbu. Nemažai mano draugų rado darbus ir dabar jau gali palyginti darbą bei mokyklą. Visi įgavome geros patirties, galime pasvarstyti, ką veiksime po dvyliktos klasės, kokie darbai mums sekasi.

Kokie tavo planai baigus mokyklą? Galbūt mąstai savo ateitį sieti būtent su baldžiaus profesija?

Nemanau, tačiau niekada nesakau „niekada“. Norėčiau studijuoti universitete, išbandyti transporto inžinieriaus specialybę.

UAB „Valdeta“, veikianti Kuktiškių miestelyje, ir jos savininkas Valentinas Biguzas kasmet susiduria su darbuotojų trūkumo problema. Iš Utenos verslo informacijos centro sužinojęs apie galimybę pasinaudoti Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa bei į darbą priimti nepilnametį jaunuolį, įmonės direktorius teigia jau iškart numatęs vaikiną, kuriam galėtų pasiūlyti padirbėti vasarą.

„Nors Aleksą jau pažinojote, ar nebuvo baisu, jog darbas baldų gamyba užsiimančioje įmonėje jaunuoliui gali būti pavojingas?“ – Utenos verslo informacijos centro atstovai pasiteiravo „Valdetos“ direktoriaus Valentino Biguzo.

Nebaisu dėl vienos priežasties – mes turime patirties dirbant su jaunais žmonėmis. Svarbiausia – kad jų būtų. Jauni žmonės ateina be žalingų įpročių, su labai dideliu noru dirbti ir užsidirbti. Kadangi dažnai tai būna jų pirmieji darbai, reikia jų neapgauti ir tesėti tai, kas buvo žadėta. Gavus atlyginimą, tai būna jų pirmieji savarankiškai uždirbti pinigai. Jiems nereikia eiti pas mamą, prašyti ar atsiskaitinėti už tai, ką įsigijo. Su jaunimu yra labai gera dirbti.

Jūsų įmonė įsikūrusi 15 km nuo Utenos įsikūrusiame Kuktiškių miestelyje. Ar nedidelėje gyvenvietėje sunku rasti darbuotojų?

Tai labai didžiulė problema – žmonių visai nėra. Mūsų miestelyje vidutinis gyventojų amžius yra 65 metai. Anksčiau į pagalbą mes pasitelkdavome Utenos regioninio profesinio mokymo centro auklėtinius, sudarydavome jiems galimybes atlikti praktiką. Kasmet turėdavome po 3-4 tokius praktikantus. Pastaruosius du metus visai neturime ką pakviesti – daugelį jų suvilioja užsienis.

Kaip manote, ar praverčia jaunuoliui žinios, įgytos pirmajame darbe?

Be abejo, tokia praktika yra labai gera. Visiems tai naudinga – ir darbdaviui, ir jaunam žmogui. Užaugo nauja karta, kuri turi savo mąstymą, savo viziją. Mes, vyresni, mėgstame dažnai paburbėti, kad jaunimas tinginiai, kad nemoka dirbti. Tačiau jaunimo yra labai daug puikaus, tačiau mes jo nematome, mes matome tik tuos, kuriuos norime matyti, kuriuos rodo per „Farus“ ir kitas įvairaus pobūdžio televizijos laidas. Dažnai darbdaviai jaunų žmonių nenori priimti tik dėl vienos priežasties – yra labai daug darbo saugos sąlygų, kurios juos riboja. Tačiau situacija šiek tiek taisosi – jei seniau jaunuoliai galėdavo dirbti tik iki 7 valandų per dieną, dabar gali dirbti 8.

Jei kitąmet Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa būtų tęsiama, ar ryžtumėtės vasarai priimti į savo įmonę nepilnametį?

Žinoma, priimtume, kodėl gi ne. Priimtume ir rugsėjo mėnesį, tegul tik ateina. (juokiasi)

Ieškau darbo Darbdaviams