Vasarai pasibaigus: įmonių vadovų įspūdžiai apie darbą išbandžiusius nepilnamečius

Back

Šiais metais Utenoje pirmą kartą buvo įgyvendinta Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa, kurioje dalyvauti norą pareiškė beveik 300nepilnamečių jaunuolių. Programą administravo VšĮ Utenos verslo informacijos centras.

Pagrindinis programos tikslas – didinti jaunimo vasaros užimtumą bei skatinti Utenos rajono verslininkus šiltąjį metų sezoną į pagalbą pasitelkti nepilnamečius. Už tai verslininkams šią vasarą buvo mokamos iki 400 Eur už jaunuolį siekusios kompensacijos.

Įsidarbinti pagal Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą šiais metais pavyko 89 jauniems žmonėms. Dažniausiai jie dirbo pagalbinius darbus: statybininkų padėjėjais, prekybos salės darbuotojais, gamybos operatoriaus padėjėjais, aplinkos tvarkytojais.

Daugiausiai 14-17 m. amžiaus jaunuolių priėmė UAB „Dauniškis“ ir KO (15), UAB „Utenos komunalininkas“ ir UAB „Utenos prekyba“ (po 10), UAB „Elameta“ (7). Visgi dirbti sekėsi skirtingai – vieni sugebėjo ištverti vos savaitę, kiti sąžiningai visą vasarą praleido dirbdami.

Nusprendėme pasidomėti, ką apie šią programą ir vasarą dirbti itin norintį jaunimą mano dvi socialiai atsakingos Utenos įmonės, per programos laikotarpį į pagalbą pasitelkusios daugiausiai jaunuolių.

UAB „Dauniškis“ ir KO, kuriai šiemet statybose talkino net 15 vaikinų, direktorius Alvydas Rudokas teigia, jog jaunimui tai puikus šansas išbandyti fizinį darbą.

„Tokia programa yra labai gera, jaunimas gauna rimtą išbandymą, pradeda suprasti, ką reiškia atsakingumas. Darbas statybose leidžia pajausti, ką reiškia sunkiai fiziškai dirbti – juk tai dulkės, sunkūs įrankiai, medžiagos... Čia ne prie popierių sėdėti ar bandeles kepti. Mažiau nei pusė jaunuolių, pradėjusių dirbti pas mus, atlaikė visą išbandymą. Tai natūralu – ne visi gali atlaikyti tokį krūvį“, – sakė vienos didžiausių Utenoje veikiančių statybų bendrovių vadovas. 

Anot A.Rudoko, šiemet koją itin kišo tai, jog dauguma statybų objektų buvo ne Utenoje  – jaunuolius reikėjo pavėžėti, apgyvendinti. Nemažai jų tai labai išvargino. Jei kitąmet objektai būtų arčiau namų, nebijotų dar kartą į pagalbą pasitelkti jaunimą.  

„Pasinaudotume tokia programa ir dar kartą. Tai labai naudinga ir mums, kaip darbdaviams, ir jaunimui. Kitą vasarą viskas priklausys nuo mūsų turimų objektų – kokie ir kur jie bus“, – reziumavo A.Rudokas. 

Teigiamai apie Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą ir šią vasarą parduotuvėse dirbusius nepilnamečius atsiliepė UAB „Utenos prekyba“ direktoriaus patarėja Jurgita Miliauskaitė-Merkienė. Šiemet ši socialiai atsakinga Utenos rajono įmonė į darbą priėmė dešimt 14-17 m. amžiaus jaunuolių.  


Jau eilę metų vasaromis jaunimą padirbėti priimanti įmonė nesibaimina – jau yra išmokę, kaip reikia dirbti su jaunimu, kokias užduotis jiems galima patikėti ir ko galima tikėtis iš jaunų žmonių.
 

„Žinoma, atsakomybė už dirbančius nepilnamečius asmenis didesnė, tačiau esame patenkinti jaunais žmonėmis, kurie ateina pas mus dirbti. Iš pat pradžių jie būna suinteresuoti, noriai priima naujoves, greitai atlieka paskirtas užduotis, įsilieja į organizacinį darbą. Aišku, pasitaiko atvejų, kai  jauni žmonės mėgsta patinginiauti, naudotis asmeniniais telefonais, dėl ko nukenčia ir darbo kokybė, bet tokie atvejai nėra dažni. Džiaugiamės, kad mūsų darbuotojai jaunimui yra pavyzdys, tačiau sparčiai ir sumaniai dirbantis jaunimas, atlikdamas įvairias užduotis, stengiasi jiems taip pat nenusileisti. Kai kolektyve atsiranda naujų žmonių, visoms pusėms nuo to tik geriau: jaunimas turi iš ko mokytis, o seniau dirbantys darbuotojai taip pat pasitempia“, - sako direktoriaus patarėja J.Miliauskaitė-Merkienė. 

Pasak jos, jaunuoliai dažniausiai dirba tuos pačius darbus kaip ir nuolatiniai darbuotojai – vitrinų, salės, sandėlio darbuotojais didžiuosiuose „Utenos prekybos“ centruose „Rašė“, „Vyturiai“, „Aukštakalnis“ ir „Santaka“. Ne vienas uteniškis, besilankantis šio tinklo parduotuvėse, atkreipė dėmesį į jaunuosius pagalbininkus, kadangi mokiniams buvo patikėta aptarnauti klientus už vitrinų , bendrauti su klientais ir padėti jiems rasti reikiamas prekes.

Susipažinę su prekybos centrų darbo specifika jauni žmonės nenusivilia ir vasaromis sugrįžta padirbėti. „Turime gerųjų pavyzdžių, kai net keletą vasarų paeiliui į prekybos centrus grįžta dirbti tie patys jaunuoliai. Vieni nori padirbėti ilgiau ir čia praleidžia du mėnesius, kiti pageidauja pasidžiaugti atostogomis, tad dirba vieną mėnesį per vasarą“, - teigia J.Miliauskaitė-Merkienė.

„Utenos prekybos“ direktoriaus patarėja neslepia, kad į darbą priimti daugiau mokinių skatina ir vasaros sezonu padidėję klientų srautai, ir galimybė darbuotojams tuo metu suteikti atostogas.

„Manome, kad jaunimui tai puiki mokyklos pamaina. Vasaros darbas – savotiška mokykla. Jaunimas susipažįsta su pirmine darbo rinka, sužino, kas yra atsakomybė, užduočių paskyrimas, vykdymas ir kontrolė, kas yra darbinis režimas. Jaunuoliai dirbo ganėtinai dideliuose 30-60 žmonių kolektyvuose, tad išmokti dirbti tokioje organizuotoje struktūroje yra ir iššūkis, ir labai gera patirtis ateičiai. Džiaugiamės, kad jaunimas susitvarko. Jei tik bus galimybė, kitąmet taip pat pasinaudosime programos teikiamomis galimybėmis ir motyvuotus jaunus žmones tikrai priimsime padirbėti vasarai“, – apie kitų metų planus prasitarė „Utenos prekybos“ direktoriaus patarėja.

Ieškau darbo Darbdaviams